Magyarózdi terápia

A meghívón szereplő udvaron figyelmeztetés helyett (vigyázat, nagy lesz a sár), azt kellett volna írni: gumicsizma kötelező! - mormoltam magamban, miközben gyúrtam a nagy sarat a magyarózdi kastély és magtár fele. Marosludast elhagyva a köves, sáros úton haladtunk, s még mielőtt a térképről letértünk volna megérkeztünk Magyarózdra. Erre tessék, a helyi kislány után, másképp veszélyes - mondja a forgalomirányító mosolyogva.

A Bonus Pastor Alapítvány régi motorosaként jól ismeri az ózdi tavaszokat, a tágas udvarú református templomot, az új tetővel ellátott, messziről csodálatosnak tűnő Teleki- kastélyt, a rehabilitációs otthonná varázsolt magtárat, a főutcából jobbra-balra kacskaringózó kis utcákat, a kisebb-nagyobb házak lakóit. Ezért bízták meg, hogy szerdán a Drogterápiás Otthon megnyitására érkező bel- és külföldi vendégeket ő irányítsa, fogadja.

A kastélyt és a hozzá tartozó nyolc hektáros birtokot Jude Mária bárónő adományozta a Bonus Pástor Alapítványnak. Nem nehéz kitalálni, hogy a zárt közösség hogyan reagált az alkoholistáknak gyógyító- segítő táborokat szervező, a települést idegenekkel megtöltő új földbirtokos érkezésére. De ahogy Dorothy találkozása Ózzal jóra fordult, úgy az alapítvány képviselői iránti bekeményítés is felengedett. A kezdeti idegenkedés helyett ma már inkább ha nem is be-, de elfogadták őket. - A szomszédom agglegény fia mindennap olyan részeg volt, hogy a sáncból kellett kiszedni, ők - mutat a kastély fele - mentették meg. Munkahelyet is biztosítottak néhány embernek - mondja az egyik idős féri, aki a tavaszi napsütésben kíváncsian figyeli a főutcát gépkocsikkal, kisbuszokkal megtöltő, a templom környékét benépesítő vendégsereget.

Az alapítvány jó pásztorhoz (Bonus Pastor) híven megpróbálta kihasználni az adományként kapott birtok lehetőségeit. Külföldi és belföldi támogatók segítségével befedték, így a további romlástól védték meg a kastélyt. Holstein- szarvasmarhákkal népesítették be az istállót (az egy tucat, szakszerűen ellátott fejőstehén annyit tejet ad, mint az ózdiak összes szarvasmarhája), s közben a magtárat központtá építették át. Az egy cserép akció, a kis és nagy kül- és belföldi gyülekezetek, magánszemélyek, szervezetek által adományozott pénzből sikerült korszerű, otthonos épületté varázsolni a régi gabonást. A háromszintes épület ad otthont majd az évi háromszori segítőtáboroknak és a drogterápiás központnak.

Börtön helyett terápia

A természetszerűen következő kérdésre Bodó Toth Gyula pszichológussal, a központ igazgatójával beszélgetve próbáltunk meg válaszolni. A Református Mentőmisszió és az ebből kinövő Bonus Pastor Alapítvány szakemberei az iszákos, és más szenvedélybetegségben szenvedő személyek gondozása során rájöttek: nem mindenkinek elég a 12 napos tábor. Az április 5-től működésbe helyezendő rehabilitációs otthonban hat hónapos terápiát ajánlanak a szenvedélybetegeknek (alkoholistáknak, drogosoknak, játékszenvedélyben, gyógyszerfüggőségben szenvedőknek). A kanadai Portage terápiás programot alkalmazzák majd, melynek alapja a közösségben való együttélés és a közös munka. Az otthonban egy tucat 20-45 év közötti kizárólag magyar anyanyelvű férfit fogadnak, az érintettek lehetőségeik szerint járulnak hozzá a féléves rehabilitáció költségeihez. Az alapítvány előtérbe helyezi a keresztyén értékeket, keresztyén életet, de a nyitott rendszerű otthonba beköltöző személyek számára nem kötelező ezt az életformát választani. A jelentkezők kiválasztásakor két fontos szempontot tartanak szem előtt: a súlyos függőséget és a gyógyulási vágyat.

Ki fogja, ki tudja vállalni, hogy fél évig, a világtól, legalábbis a modern világtól, barátoktól elszakadva él majd Magyarózdon - kérdezhetjük. A központ igazgatójánál eddig öt személy jelentkezett. Az ünnepélyen jelenlevő Pavel Abraham, az Országos Drogellenes Ügynökség vezetője felszólalásában részben válaszolt erre a kérdésre: a június elsejétől életbe lépő rendelkezés értelmében a drogkereskedelemért és/vagy - fogyasztásért elítélt személyek választhatnak a börtön és a terápiás kezelés között. Nem nehéz kitalálni, hogy melyik lehetőséget választják majd. S úgy tűnne nekünk, hogy Romániában, környezetünkben még nem ütötte fel fejét a kábítószer, nincsenek még szerfüggők nem árt odafigyelni arra, amit az országos ügynökség vezetője mond, s, ami megerősíti a központ felavatásának fontosságát. A statisztikai adatok szerint az országban csak Bukarestben és környékén 24.000 heroinfogyasztó van, Erdélyben a legnagyobb gondok Kolozsváron s környékén vannak. Romániának az elmúlt öt évben húszéves lemaradását sikerült behoznia, legalábbis a drogkereskedelem és -fogyasztás területén.

Petrőczi Kata Szidónia, aki hosszú ideig élt a kastélyban, sokat imádkozott azért, hogy az ózdi birtok és kastély áldássá lehessen. Háromszáz év múlva, úgy tűnik, hogy meghallgattatott imája. A birtok a gyógyítás, a terápia (halálosan komoly társasjáték), a korszerű földművelés és állattenyésztés helyszíne lett. Az áldás helyévé vált mind az elesettek, mind a tanulni vágyók számára.

Simon Virág

Népújság – 2005-03-18